29/10   Kapalina AdBlue®

Co se stane, když dojde? A jak močovinu správně doplnit?

Kapalina AdBlue (AdBlue, registrovaná obchodní známka německého VDA) je u vozů se vznětovým motorem stále častější. Jedná se o chemicky vysoce čistý vodný roztok syntetické močoviny. S příchodem normy Euro 6 smějí vznětové motory produkovat zhruba dvakrát méně emisí oxidů dusíku než ty splňující Euro 5. A jelikož diesel vykazuje vysoké emise NOx už ze samotného principu, nezbývá motorářům, než je účinně snižovat. Jednou z cest, jak toho dosáhnout, je technologie AdBlue. Z výfuku pak místo většiny NOx odchází neškodné přírodní produkty vodní pára a dusík.

Spotřeba AdBlue je přibližně 3 až 7 % spotřebovaného paliva, přičemž vyšší hodnota se dá předpokládat u přísnějších emisních limitů. Běžná spotřeba kapaliny AdBlue u osobních automobilů je 0,8 až 1,2 litru na 1000 kilometrů. Spotřeba záleží na produkci NOx, tedy na způsobu jízdy a klimatických podmínkách.

Podmínkou uvedené reakce je dostatečná teplota výfukových plynů a vlastního katalyzátoru. Proto je výfukový systém většinou vybaven čidly teploty na vstupu (někdy i výstupu) z katalyzátoru.

Technologie AdBlue není ničím novým. U těžkých užitkových vozů se používá již řadu let. Osobní auta však jejímu nasazení zdatně odolávala. S příchodem přísnější normy Euro 6 se však toto zásadním způsobem změnilo, takže s roztokem močoviny se nyní stále častěji setkají i uživatelé osobních aut se vznětovými motory.

Kapalinu AdBlue® Vám jsme schopni do auta doplnit anebo i pro velkoodběratele dovézt a přečerpat.

https://madoil.cz/motorova-nafta

logo

MADOIL s.r.o.

Sovadinova 3552/10a, 690 02 Břeclav

Volejte ZDARMA: 800 213 214

info@madoil.cz www.madoil-servis.cz www.madoil-shop.cz www.madlube.cz www.olejnicka.cz

Po - Pá 7:00 - 16:30 | So: 8:00 - 11:00